Rozpoczynamy szkolenie teoretyczne:
1. Przychodzę do szkoły jazdy: 1200zł
Kursy kosztują od 1200 do 1400zł. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj dostaniesz zniżkę, rabat za to że np. jesteś uczniem czy studentem (50-100zł). Jeżeli szkoła ci nie zaproponuje takiej zniżki to wystarczy im przypomnieć (lub szukać innej szkoły). Często można się troszkę „potargować” o wyjściową cenę kursu ( lub chociaż o cenę ewentualnych jazd doszkalających, o czym jednak ludzie raczej nie wiedzą). Oczywiście większość szkół jazdy ma w ofercie płatności w ratach.
Przestrzegam przed szkołami, które oferują ekstra tanie szkolenie. Jeżeli kurs kosztuje mniej niż 1200zł to szkoła musi na czymś „przyciąć”! (np. na pensji instruktorów, na podatkach, na jakości samochodów) a to wszystko przełoży się oczywiście na postępy w nauce.
2. Płacę lekarzowi : 50zł
W czasie szkolenia teoretycznego mamy 4 godziny wykładu z pierwszej pomocy. Przy tej okazji do porządnej szkoły jazdy zapraszany jest lekarz, u którego można na miejscu zrobić niezbędne badania. Płacimy za nie 50zł, czasami są one wliczone w cenę kursu (co się raczej nie zdarza).
3. Testy egzaminacyjne : 5zł lub zobacz: www.poznajTESTY.pl
Tu już nie ma co przesadzać, szkoły najczęściej dają kursantom zestawy do nauki wliczone w cenę kursu (jeżeli tak nie jest to co to za szkoła?).
No i zaczynają się jazdy.. szkolenie praktyczne.
4. Nieobecność : 50zł
Dla niezdyscyplinowanych kursantów może pojawić się dodatkowa kara za zapominanie o umówionych lekcjach z instruktorem. Jeżeli kursant umawia się na jazdę i nie może przyjść, oczywiste jest, że odpowiednio wcześniej informuje o tym swojego instruktora. Jeżeli tego nie zrobi np. do 16.00 dnia poprzedzającego to umówione godziny mu przepadają (bo przecież instruktor czeka) i trzeba je odkupić. Czasami kara jest umowna np. 15zł/h.
5. Zgubiłem kartę: 20zł
Kursant dostaje na czas szkolenia kartę jazd, w której zapisuje się informacje o przebiegu szkolenia. Jeżeli ją zgubi to trzeba wypisać nową. Zazwyczaj kosztuje to max 20zł.
6. Doszkalam się : 45zł/h
Gdy spędzimy już w aucie 30h (opłacone w cenie kursu) często trzeba poprawić umiejętności przed egzaminem państwowym. 90% kursantów potrzebuje godzin dodatkowych na doszkalanie i nie ma w tym nic złego. Dokupują oni średnio ok. 15h. za 675zł. (warto o tym pamiętać bo ta kwota może stanowić poważniejszy problem).
Idziemy na egzamin.
7. Teoria : 22zł
Za egzamin państwowy możemy zapłacić np. w okienku PKO. Tak się przypadkiem składa, że takie okienko znajduje się w Wordzie (tam gdzie zdajemy egz) i za wpłatę zapłacimy „jedyne” 3zł.
8. Praktyka : 112zł
To już jest trochę drogo więc opłaca się zdawać za pierwszym razem. Wpłata również „jedyne” 3zł.
9.Zdałem!! 70zł 50gr
Ciesząc się ze zdanego egzaminu na prawo jazdy idziemy zapłacić 70zł 50gr za wyrobienie dokumentu. Możemy to zrobić na miejscu w Wordzie za „jedyne” 3zł.
10. Odbieram moje prawo jazdy : 8zł
Po tygodniu, gdy nasz dokument jest już wyrobiony, idziemy do urzędu miasta i za 8zł możemy schować go do portfela.
Nareszcie! Teraz będziemy płacić już tylko mandaty..
Prawo jazdy to inwestycja na całe życie. Z powyższych obliczeń wynika, że minimalizując koszty wydamy na nie min 1 471zł , ale czasami będzie to nawet więcej niż 2 500 zł.
Tak czy inaczej w porównaniu z Europą u nas i tak jest tanio. Dla przykładu w Norwegii zapłacimy 15tys. zł, w Niemczech 4tys. euro a na Ukrainie jedyne 2tys. (oczywiście euro).
Życzę ekonomicznej nauki jazdy.
Michał Trąbski, instruktor nauki Jazdy.
skąpy płaci podwójnie:) zapisałem się na kurs do najtańszej szkoły w mieście,gdyż nie przelewalo sie zbytnio u mnie i skonczyło się stratą pieniędzy.wykładowca był dopiero na etapie zapoznawania się z przepisami i co więcej odwoływał wykłady.zrezynowałem po miesiącu,niestety pierwsza rata przepadła.
OdpowiedzUsuńW dani koszt to 17tys koron czyli 8,5tys zlotych
OdpowiedzUsuńJa mialam gorzej. Zapisalam sie do najtanszej szkoly jazdy i zostalam w niej, bo bylam pewna, ze wszedzie ucza tak samo. Czlowiek mlody i glupi:) Instruktor byl bardzo mily, az za- cale jazdy tracilismy na rozmowach. Ja wsiadalam i jechalam (w koncu umialam jezdzic) a on mi opowiadal o rodzinie, o kredytach itp. Milo sie jezdzilo, ale niczego konkretnego mnie nie nauczyl. Czesto przystawalismy "na 15 minut" pod jakims sklepem czy cos. No i tak to zlecialo. Ja sie bardzo dobrze czulam za kierownica, manewry wykonywalam poprawnie, ale jeden egzamin oblany, drugi, trzeci... W koncu wykupilam osobne jazdy w innym osrodku, u poleconego mi instruktora. Wchodze do auta a tu zupelnie cos innego! Instruktor tez bardzo mily, pozartowal i pogadal, ale wciaz pokazywal mi cos nowego, na co mam zwrocic uwage! W ciagu 5 godzin nauczylam sie wiecej u niego, niz w poprzedniej szkole w ciagu 36 godzin! W sumie koszt prawa jazdy do 1000 zl + badania+ ksiazki+ jazdy doszkalajace i egzaminy, koszt wyriienia dokumentow, pieniadze na dojazdy itp.- lacznie cos 2600-2700 zl!!! A gdybym nie zalowala i od razu zapisala sie za 1300 zl, to zdalabym pewnie od razu i zaplacilabym moze 1500zl. A ile czasu, ile wiedzy straconej! Chytry dwa razy traci...
OdpowiedzUsuńPotwierdzam wpis Pani powyżej - ja też trafiłem niestety do pewnej grouponowej szkoly jazdy, jakość była dokładnie adekwatna do kosztów (850zł). Musiałem w trakcie jeszcze dopłacić ponad 250zł więc kosztowo jednak prawie wyszło jak w normalnym ośrodku. Ale wziąłem przed egzaminem 4 godziny jazd doszkalających u poleconego instruktora z innego ośrodka, z którym (podobnie jak u koleżanki wyżej) przerobiłem haczyki i trasę. Nie było jakichś zbędnych pogaduszek, nawet jak ja próbowałem coś zaczynać to mi przerywał i wracaliśmy do nauki :) Dzięki temu Gościowi zdałem za pierwszym razem!
OdpowiedzUsuńAha, i koszt za wydanie prawka to teraz 100zł :)
Marek
PS.
Świetne materiały, nawet już po egzaminie warto poczytać takie teksty - dla doszkolenia :) Dzięki!
Mnie lekarz skasowal 200zł..
OdpowiedzUsuń