piątek, 28 stycznia 2011

Gdzie można prawidłowo zatrzymać się lub zaparkować

Ogólne przepisy ustawy dotyczące zatrzymania i postoju mówią, że pojazd należy zostawić na jezdni, możliwie blisko jej krawędzi i równolegle do jej krawędzi.

Tzn., że w tym przypadku pojazd prawidłowo zaparkowany jest tylko pierwszy. Odpowiedź b i c jest prawidłowa. Mówimy o nieprawidłowym zaparkowanym samochodzie.



Przepis ustawy również zabrania zatrzymywania pojazdu na pasie zieleni rozdzielającym jezdnię. I jeżeli jest to możliwe auto powinno być poza terenem zabudowanym pozostawione poza jezdnią. W tej sytuacji mamy pobocze i linie przerywaną, więc można tą linię przekraczać i pozostawić auto poza jezdnią.

Tym samym pojazd, który jest pozostawiony na jezdni jest też nieprawidłowo zaparkowany. Pojazd musi być zaparkowany minimum 15 metrów od przystanku autobusowego czy tramwajowego. Dopuszcza się parkowanie pojazdu na chodniku pod warunkiem, że nie utrudni to pieszym ruchu i pozostanie 1,5 metra tego chodnika. Ale jeżeli 1,5 metra byłoby za mało i to by utrudniało ruch to też byłoby to podstawą do wystawienia mandatu.

Nie możemy też parkować przed i za przejazdem kolejowym w odległości pomiędzy słupkiem z jedną kreską a samym przejazdem. Tak samo nie możemy pozostawiać tym bardziej pojazdu na jezdni. Jeżeli parkujemy auto przed przejściem dla pieszych to musi być to minimum 10 metrów. I możemy zatrzymywać również pojazd 10 metrów od skrzyżowania.

1 komentarz:

  1. Witam mam takie małe pytanko i taki problem. Dziele gdzie mostek wyjazd z pobliskim sklepem. Wkurwia mnie to ze dostawcy podjezdzajacy pod sklep nie zjezdzaja pod sam obiekt tym bardziej w zimie tylko staja na drodze glownej blokujac wyjazd od sklepu jak i moj polaczony z nim wyjazd. Moje pytanie jest jaki odstep powonien zachowac pojazd zatrzymujacy sie nie opodal takiego wyjazdu mostka

    OdpowiedzUsuń